iKA Yabancılar Hukuk Danışmalık Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belge danışmanlık hizmetleri kapsamında ‘yeterlilik belgesi‘ sahibi yasal bir yabancı danışmanlık şirketidir. Yabancılara şirket kuruluş, diğer işyeri açma şartları vb. diğer belge işlemlerinde %100 gizlilik çerçevesinde hizmet vermekteyiz. Size özel imkân ve danışmanlık avantajlarından faydalanmak için bizi arayabilirsiniz.

Türkiye’de Yabancılar 20 dakika’da Şirket Kurabilirsiniz

13 Mart 2018 tarihinde 30359 sayılı resmi gazete yayınlanan kanun değişikliği ile Yabancılar için Türkiye’de işyeri açma şartları ve şirket kuruluşu artık daha çok kolay oldu. Şirket kurulurken yaşanan gereksiz bürokrasi işlemleri kaldırdı.

Türkiye Cumhuriyeti hükûmeti tarafından alınan karar ile ülkemizde ekonominin canlanması ve yabancı yatırımcıların artması için şirket kuruluşu işlemlerinde yenilikler yapıldı. Ayrıca yabancı yatırımcılar için yatırım oranlarına uygun devlet teşvikleri ve hibe desteklerinden  faydalanabilmektedir.

Türkiye’nin Doğrudan Yabancı Yatırımlar ve Yatırımcılar (DYY) Kanunu, eşit muamele ilkesine dayalı olup uluslararası yatırımcıların Türk girişimciler ile aynı hak ve yükümlülüklere sahip olmasına olanak tanımaktadır.

Şirket kurma ve hisse devri koşulları, Türk yatırımcılara uygulanan kanun ve sorumluluklar ile bire bir aynıdır. Buna neden, Yabancı yatırımcılar, Türk Ticaret Kanunu’nda (TTK) belirtilen tüm şirket türlerini kurabilmektedir. Türk Ticaret Kanunu; uluslararası standartları karşılayan, özel sermaye ve halka arz faaliyetlerini teşvik eden, yönetim işlemlerinde şeffaflık sağlayan ve Türkiye’nin iş ortamını AB mevzuatı ve AB’ye katılım süreci ile uyumlu hale getiren bir kurumsal yönetim yaklaşımı sağlamaktadır.

Yabancı girişimciler Türkiye’de istediği sektörde şirket kurabilir. Şirketlerin kuruluş işlemleri belirli şartlar ve gerekli belgeler ile tamamlanmaktadır. Yabancılar Türkiye’de aşağıdaki başlıklarda bulunan şirketleri kurabilir. Türkiye’deki şirket çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 1. Yabancı Ortaklı Şirket Kuruluşu
 2. Limited Şirket
 3. Anonim Şirket
 4. Komandit ve Kollektif Şirket

Yukarıda sıraladığımız şirket türleri için farklı şartlar ve gerekli belgeler istenmektedir. Ayrıca bu şartlar yabancı girişimcinin pasaport sahibi olduğu ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir.

3 Adımda Şirket Nasıl Kurulur?

2019 yılında limited şirket kuruluşunun adım adım nasıl gerçekleştiğini ve limited şirket kurmak için sıkça sorulan bazı soruların yanıtlarını bu sayfamızda kolayca bulabilirsiniz.

2019 yılında Türkiye’de şirket kuruluş maliyeti ne kadardır?

2019 yılında limited şirket kurmanın masrafı ve ücretleri nedir?

2019 yılında şirket kuruluşu için gerekli evraklar nelerdir?

Türkiye’de doğru ve sağlam şirket kuruluşu için süreç bir profesyonel danışmanlık şirketi ile anlaşarak başlar.

Doğru Şirket Türü Seçimi ve Kuruluş Maliyet Analizi

İKA Yabancılar Danışmanlık ile; kurmak istediğiniz limited şirketin, faaliyetinize göre, diğer şirket türleri arasında (şahıs şirketi, anonim şirket) avantajlı mı, yoksa dezavantajlı mı olacağı konusunda analiz yapabilirsiniz. Doğru şirket türünün limited şirket yada anonim şirket olup olmadığı belirlenir. Daha sonrasında karşılaşılacak masraflar ve maliyet analizi yapılır.

Şirket Ana Sözleşmesi

Yabancı şirket ana sözleşmesinin hazırlanması için bazı sorular yanıtlanmalı ve gerekli belgeler hazırlanmalıdır.

Bunlardan kısaca bahsetmek isteriz!

 • Şirketin Ünvanı Nedir? (örneğin; XYZ Ltd. Şti.)
 •  Şirketin Çeşidi Ne Olmalı? (Limited, Anonim vb.)
 • Şirketin Sermayesi Ne Kadar? (örneğin; 10.000 TL)
 • Merkez Adresi Neresi? (kira sözleşmesi düzenlenmiş olmalı.)
 • Şirketin Ortakları Kimler? (ortakların birer fotoğrafı, kimlik fotokopileri ve ikametgah belgeleri (e-devletten) gerekli.)
 • Şirket Tek Ortaklı Değil ise, Şirket Müdürü Kim Olacak?
 • Şirket Tek Ortaklı Değil ise, Ortakların Sermaye Pay ve Oranları Nedir?

Bu aşamadan sonra muhasebe birimi MERSİS sisteminde şirket ana sözleşmesini hazırlar ve şirketin potansiyel vergi kimlik numarasını alır. Bu vergi kimlik numarası, şirket kurulduktan sonra da geçerli olacak vergi kimlik numarasıdır.

Şirketin Banka Hesabı ve Sermayesi

2018 yılı itibariyle yapılan yeni düzenlemeyle, limited şirket kurarken bankadan hesap açma ve sermayenin en az %25’inin bloke edilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu düzenleme ile artık limited şirket kuruluşu aşamasında banka hesabı açmak ve sermayeyi ödemek gerekmiyor. Limited şirket için taahhüt edilen sermaye, şirket kurulduktan sonra iki yıl içinde şirket hesabına yatırılabilir.

Ticaret Odası İşlemleri

Şirket ana sözleşmesinin MERSİS sistemine girilip onaylanmasından sonra, limited şirket kuruluşu için bağlı olunan Ticaret Odası’na gidilir. İstanbul Ticaret Odası hangi bölge temsilciliğine, hangi gün ve saatte gitmek istediğinizi randevu sistemi ile belirlemeye olanak sağlıyor.

Ticaret Odası’na götürülmesi gerekenler;

 • Oda Kayıt Dilekçesi.
 • Oda Kayıt Beyannamesi. (Ortakların fotoğrafı yapıştırılarak düzenlenmeli.)
 • Şirkette yabancı ortak var ise, Şirket Kuruluş Başvuru Formu.

Eğer şirket kuruluşu için kurucu ortaklar Ticaret Odası’nda bulunamıyor ve yerine vekaleten mali müşavir gidiyorsa, noterden şirket kuruluş vekaleti çıkarılabilir.

10.000 TL sermaye ile tek ortaklı bir şirketin kuruluşu için Ticaret Odası veznesinde; kuruluş tasdik ücreti (50 TL), tescil ve ilan (ortalama 1.100 TL), ilan giderleri (10 TL), oda gazetesi abone (40 TL), kaydiye (220 TL), açılış defter tasdik (140 TL), rekabet payı (4 TL) başlıklarıyla para yatırılacaktır. Burada şirket ana sözleşmesinin uzunluğu maliyeti etkiler.

Ticaret Odası’na başvuru onaylandıktan sonra tescil yazısı, sicil tasdiknamesi ve faaliyet belgesi alınır.

Defter Tasdikleri

2018 yılı itibariyle yapılan yeni düzenlemeyle; defter-i kebir, yevmiye defteri, envanter defteri, yönetim kurul karar defteri ve ortaklar pay defteri artık Ticaret Odası’nda şirket kuruluşu esnasında tasdik edilip verilmektedir.

İmza Sirküleri ve Muhasebe Vekaletnamesi

Şirketin ana sözleşmesi Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde tescil olduktan sonra, noterden imza sirküleri ve serbest muhasebeci mali müşavir için vekaletname çıkartılır. Şirket ortakları, noterde şirket ünvanı altında imza atacak ve bundan sonraki tüm işlemler için bu belgeler kullanılabilecektir.

İmza sirkülerinin masrafı, şirket ana sözleşmesinin uzunluğuna göre değişir.

Vergi Dairesi İşlemleri

Şirketin tescilinden sonra vergi dairesi müdürlüğüne aşağıdaki belgelerle birlikte faaliyet alanında bulunulan vergi dairesine başvuruda bulunulur . Bu işlemleri vekaletname ile mali danışman yapar.

 • İşe Başlama Bildirim Formu
 • İmza Sirkülerinin Fotokopisi (Bazı vergi daireleri aslını isteyebilir.)
 • İş Yeri Kira Kontratı veya İş Yeri Tapu Fotokopisi (Vergi dairesinde damga vergisi tahakkuk ettirilir ve ödenir.)
 • Ticaret Sicil Tasdiknamesi’nin Fotokopisi
 • Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ile Yapılmış Sözleşme (Vergi dairesinde damga vergisi tahakkuk ettirilir ve ödenir.)

Vergi dairesine verilen bu evraklar ile birlikte artık şirketin vergi levhası çıkmış olacaktır.

Aşağıdaki tipteki Anonim Şirketler, kurulmalarından ve/veya ana sözleşmelerini tadil etmelerinden önce Bakanlığın ön iznine tabidir.

 • Bankalar,
 • Finansal kiralama şirketleri,
 • Faktöring şirketleri,
 • Tüketici finans ve kart servisleri şirketleri,
 • Varlık yönetim şirketleri,
 • Sigorta şirketleri
 • Holdingler şeklinde kurulan anonim şirket
 • Döviz bürosu işleten şirketler
 • Genel antrepoyla uğraşan şirketler
 • Tarımsal ürünlerin lisanslı depoculuğuyla uğraşan şirketler
 • Ticaret borsası şirketleri,
 • Bağımsız denetim şirketleri,
 • Gözetim şirketleri
 • Teknoloji geliştirme bölgesi yönetici şirketleri,
 • Serbest Ticaret Bölgesini kuran ve işleten şirketler.

Yabancılara şirket kuruluşu; danışmanlık hizmetlerimizin önemli parçalarındandır. Şirketimizin alanında uzman finans danışmanları tarafından yürütülmektedir. Kurulduğumuz günden bu güne kadar ki sürede binlerce müşterimizin yabancı yatırımcının şirket kuruluşu, çalışma izni ve diğer belge başvurularını yapıp süreci başarılı ve güvenilir bir şekilde yönettik. Sizde bizimle çalışmak ister misiniz?