Yabancı bakıcı oturma izni

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar; çalışmak istediği bakıcı için çalışma izni almadan önce mutlaka oturma izni almak zorundadır. Ülkemize vize veya vize muafiyeti süresi olan 30 – 60 veya 90 günden daha fazla kalacak yabancılar, Türkiye’de yasal olarak yaşamak için vize muafiyeti süresi bitmeden önce mutlaka oturma izni başvurusu yapmalıdır. Türkiye’de oturma izni olmayan yabancı uyruklu bakıcı için çalışma izni verilmemektedir.

Yabancı Bakıcı’ya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Türkiye’de bakıcı (ev hizmetleri) sektöründe yasal olarak çalışmak isteyen ve/ veya çalıştırılmak istenen yabancı bakıcı için işçi ve işveren arasında imzaladığı belirli iş sözleşmesi sonrasında öncelikle oturma izni için ön başvuru formu doldurarak e-ikamet randevu sistemi üzerinden almış olduğu randevu günü ve saatinde, başvuru yaptığı il göç idaresi müdürlüğü‘ne bizzat giderek oturma izni dosyasını teslim etmek zorundadır.

Oturma İzni Dosyası Nasıl Hazırlanır?

İkamet izni başvurusu yapılacak yabancı uyruklu bakıcı’nın mutlaka geçerliliği en az 6 ay daha süreli devam eden pasaport belgesi sahibi olmak zorundadır. Sonrasında yabancı bakıcı için e-ikamet randevu sistemi üzerinden, göç idaresi randevusu için geçerli yabancı sağlık sigortası poliçesi satın aldıktan sonra yaklaşık 7-8 sayfa süren ön başvuru formunu eksiksiz ve doğru beyan ederek doldurmak zorundadır. Form eksiksiz doldurulduktan sonra sistemin sonunda randevu al butonu ile randevu tarihi ve saati belirlendikten sonra belirtilen tarihten bakıcı oturma izni için istenen evraklar ile birlikte göç idaresine bizzat teslim edilmek zorundadır.

Yabancı Sağlık Sigortası Nasıl Alınır?

İka Danışmanlık, siz değerli müşterilerimiz için göç idaresi oturma izni için geçerli sağlık sigortasını 7 gün / 24 saat olmak üzere 5 dk içinde poliçenizi hazırlıyoruz. İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin her yerine, tüm illerine ÜCRETSİZ KARGO ile gönderiyoruz.

Göç idaresi ikamet izni için geçerli olan 1 yıllık veya 2 yıllık ”Yabancı Sağlık Sigortası”poliçenizi 5 dk için kesiyoruz. İster İstanbul Aksaray / Fatih’de bulunan ofisimize elden teslim alabilirsiniz. İsterseniz Türkiye’nin neresinde olursanız olun! ÜCRETSİZ KARGO talebinizle adresinize kargo ile aynı gün içerisinde kargo firmasına teslim ediyoruz. Türkiye içi 600 km içi 1 gün 600 km üzeri ortalama 2 gün içinde teslim edilmektedir. 

İstanbul dışında bulunan müşterilerimiz; ofisimizden elden teslim alamayacaksa banka havale / eft yada kredi kartına taksit imkanı ile satın aldıktan sonra kargo ile adresine gönderim talep edebilmektedir.

 Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Pasaport Ön ve Kaşeli Sayfaların Fotokopisi
  • 4 Adet Biyometrik Fotograf
  • Adres gösterir; Noter Tasdikli Kira Kontratı / Sözleşmesi
  • Geçerli ”Yabancı Sağlık Sigortası
  • Yabancı Vergi Numarası 
  • Vize, Vergi ve Kart Ücreti Ödeme Dekontları 

İka Danışmanlık sizlere noter tasdik, adres için kira kontratı, vergi numarası alma ve tüm ödemeler konusunda % 100 garantili ve güvenilir evrak temini sağlamaktadır.

HEMEN ARA

Bir cevap yazın