Türkiye için ikamet izni başvuru formu nasıl doldurulur

iKA Yabancılar Hukuk Danışmalık Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belge danışmanlık hizmetleri kapsamında ‘yeterlilik belgesi‘ sahibi yasal bir yabancılara hizmet veren vize ve oturma izni danışmanlık şirketidir. Yabancılara yasal ikamet ile ilgili tüm oturma izni belge işlemlerini %100 gizlilik çerçevesinde yapıyoruz. Size özel imkân ve fiyat avantajlarından faydalanmak için bizi hemen arayabilirsiniz.

Göç idaresi kanun ve yönetmeliklerine göre yabancılar; Türkiye’de yasal kalabilmesi için oturma izni almak için başvuru yapmadan önce geçerli yabancı sağlık sigortası yaptırması zorunlu hale getirilmiştir. e-ikamet  uygulaması üzerinden ikamet izni uzatma randevu ile başvuru yapmadan önce mutlaka sağlık sigortası poliçe ve poliçe numaranız hazır olmalıdır.

Türkiye’de Kimler Oturma İzni Alabilir? 

Türkiye’ye yasal olarak yani vize, vize muafiyeti veya pasaportuna özel olarak tanınmış olan süreden daha fazla kalmak isteyen tüm DÜNYA ülke vatandaşları Türkiye’de çok kolay e-ikamet randevu alabilir!

Ülkemizde göç idaresi verilerine göre en çok oturma izni alma için başvuru yapan yabancılar; Türkmenistan, Özbekistan, Irak, İran, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Mısır, Rusya, Gürcistan, Ukrayna, Almanya, Bulgaristan, Libya, Katar vb. ülkeler en çok oturma izni alan yabancı ülke vatandaşlarıdır. İKA Danışmanlık olarak tüm yabancıların ikamet izni başvuru ve dosya takibini itina ile yapıyoruz.

1 ADIM - YABANCI ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI SATIN ALMA

Nisan 2018’de uygulamaya alınan yönetmelikle göç idaresi ikamet izni İLK BAŞVURU randevusu alacak yabancılara, özel sağlık sigortası zorunluluğu getirildi.

Geçtiğimiz yıl yayınlanan, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ile oturma izni alınabilmesi için geçerli sağlık sigortası zorunluluğu getirildi.

– Kimler yabancı sağlık sigortası yaptırması gerekiyor?

– Sağlık sigortası poliçe süresi nedir?

– Sağlık sigorta poliçesini nereden yaptırabiliriz?

Sizler için detaylı bilgi vermek isteriz!

Esasen Kanun 2013’ün nisan ayında çıkmıştı.Fakat bazı maddeler 2018 Nisan ayında uygulamaya girdi. Yapılan önemli değişikliklerden biri ise ikamet izni alacak yabancılara, özel sağlık sigortası zorunluluğu getirilmesi.

Bu zorunluluk ile Türkiye’de, vizenin veya vize muafiyetinin tanıdığı süreden ya da doksan günden fazla kalacak yabancıların ikamet izni almaları, ikamet izni almak için de Türkiye’de faaliyet gösteren danışmanlık şirketlerinden yabancı sağlık sigortası yaptırmaları gerekiyor. Kısa dönem ikamet izni uzatma yapmak için bir yıllık sigorta yaptırmaları yeterlidir. 

anlaşmalı sigorta şirketlerimiz

2019 FİYAT LİSTESİ

2 ADIM - GÖÇ İDARESİ E İKAMET RANDEVU ALMA

İL GÖÇ İDARESİ‘den İLK BAŞVURU randevusu almak için yabancı; goc.gov.tr internet sayfasındaki e-ikamet uygulamasına gsm numarası veya e-mail kullanarak İLK KEZ BAŞVURU YAPIYORUM! seçeneği seçilerek giriş yapılmalıdır. Oturma izni başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır. 

” Yanlış beyan yada formun hatalı doldurulması durumunda başvuru red edilecektir! “

İkamet izni ilk başvuru formu eksiksiz ve doğru doldurulduğuna eminseniz! “TAMAMLA” butonu ile tamamladıktan sonra sistem sizi “RANDEVU” ekranına yönlendirecektir.

Oturma İzni Başvurusu Yapamıyorum! Diyorsanız…

İLK BAŞVURU başvuru formu eksik olarak doldurulduktan sonra form çıktısı alınmalıdır. Formun üst kısmında bulunan “randevu günü” ve “saati” kısmında “Randevu GİGM tarafından” belirleneceğine daire yazı bulunmaktadır. Formu doğru tamamladıysanız, formu istenilen evraklar ile birlikte İL GÖÇ İDARESİ veya Grup Başkanlığı adresine giderek bizzat teslim etmek zorundasınız. Bu ekran gelmedi ise başvuru formunu yanlış doldurmuş olmalısınız. Bu durumda sizlere kalıcı ve yasal çözümler sunmak için bizi aramayı unutmayın.

3 ADIM - İL GÖÇ İDARESİ / GRUP ÇALIŞMA BAŞKANLIĞI'NA TESLİM ETME

Eksiz ve doğru doldurulan ikamet izni başvuru formu ile birlikte randevu günü ve saatinde, dosyanızı istenilen evraklar ile birlikte İL GÖÇ İDARESİ veya Grup Başkanlığı adresine bizzat giderek teslim etmek zorundasınız.

İkamet izni kartınız size verilecek tebliğ ve tebellüğ kağıdı üzerinde yazmakta olan 90 güne kadar başvuru formunda beyan edilen adrese PTT posta ile gönderilecektir.

HİZMET VERDİĞİMİZ İLLER

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel (Mersin), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce ‘de yaşayan tüm yabancılara oturma izni alıyoruz.

OTURMA İZNİ ÜCRETLERİ 2019 İLK KEZ OTURMA İZNİ BAŞVURU İSTENEN BELGELER