Kaçak Yabancılar Vize İhlali Cezası 2019

Kaçak Yabancı Vatandaşlar İçin Vize İhlali Ceza Hesaplaması 

6458 sayılı YUKK gereği yabancı ülke vatandaşları pasaportlarına tanınmış olan vize muafiyeti süresinden daha fazla ikamet izni almadan Türkiye ‘de kalmışsa vize ihalili para cezası ödemek zorundadır.

Vize ihlali para cezasını ödemeden havalimanı yada hudut sınır kapılarından çıkış yapan yabancılar Türkiye’ye süreli olarak giriş yasağı (deport) uygulanmaktadır. Vize ihlali para cezasını ödemeyen yabancılar için durumuna bağlı olarak 1 yıl ile 5 yıl arasında DEPORT yani GİRİŞ YASAĞI uygulanır.

Vize İhlali Para Cezası Hesaplama 2019

Yabancının pasaport sahibi olduğu ülkeye göre değişmektedir. Vize ihlali ceza hesaplaması ikamet izni sahibi yada ikamet izinsiz olarak ceza bedelleri farklılık göstermektedir. Ceza hesaplaması yapılırken aşağıdaki belirtmiş olduğumuz ücret tarifesi uygulanmaktadır. 

 1. Türkiye’de kaçak kalmış olduğu gün sayısı,
 2. Değerli kağıt bedeli,
 3. Tek girişli vize harcı ilave edilerek hesaplanmaktadır. 

Örneğin; 30 gün kaçak kalmış ÖZBEKİSTANLI bir yabancı için hesaplama;

Aşağıdaki tabloda tüm ülkelerin kaçak kaldığı ay için ödemesi gereken rakamlar belirtilmiştir.

İlk ay için 50 $ dolar + 1 ay için 5 $ dolar = 55 $ dolar 

(günlük kur) 5,48 TL (MART 2019)

55 $ dolar = 301,4 TL 1 Aylık Vize İhlali Ceza Bedeli

301,4 TL + 569.80 Tek Girişli Vize Harcı = 871,2 TL

(1 Aylık Vize İhlali Ceza Bedeli + Tek Girişli Vize Harcı)

871,2 TL + 89 TL Değerli Kağıt Bedeli = 960,2 TL

(1 Aylık Vize İhlali Ceza Bedeli + Tek Girişli Vize Harcı + Değerli Kağıt Bedeli) rakamlar yabancının Türkiye’den çıkış yapacağı tarihe göre değişkenlik göstermektedir.

    • İka Danışmanlık diyor ki:

     Merhabalar Sedat bey; sorunuz biraz karışık olmuş fakat anladığımız kadarı ile size cevap vermeye çalışacağız. Sizin anlatımınızdan anladığımız eşiniz 4,5 yıl gibi vize ihlali yaptı ve cezasını ödedi çıktı. Size tekrar ödetirler mi diye anladık. Konu bu ise vize ihlali cezasını ödeyen kişiden devlet tekrar bu parayı talep etmez. Saygılarımızla.

    • Kayacan diyor ki:

     Ukrayna vatandaşı 1 ay vize ihlali yapmamız durumunda eğer çıkış yaparken tüm cezaları öder çıkış yapar isek 3 – 4 ay sonra tekrar girer iken sorun yaşar mıyız?

     • İka Danışmanlık diyor ki:

      Merhabalar Kayacan bey;
      İlk defa ise sorun olmayacaktır. Ama daha vize ihlali tekrar edilmiş ise 180 günde 90 uygulaması ile şartlı giriş ile alınabilir veya amacına uygun vize ile giriş yapabilir.

  • Murat yücel diyor ki:

   Merhaba, eşim 18 10 2017 tarihinde giriş yaptı 3 ay pasaport vizesi vardı 18 ay vize ihlali yaptı Ukrayna vatandaşı 1 hafta sonra çıkış yapıcak nekadar ceza ödemeniz gerekiyor, teşekkürler iyi çalışmalar

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhaba Umida hanım; gidebilirsiniz fakat 5 yıl Türkiye’ye giriş yasağı konulur. Yabancı ceza parasını ödemeden çıkması durumunda idari tahdit kodu konularak deport edilir.

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhaba Ferhad bey; kartınız biteli 1,5 sene olduysa öncelikle 1,5 yıllık ceza parası ödeyeceksiniz! Eğer ki ödemeden çıkarsanız cezai işlem ve deport 5 yıl edileceksiniz. Sizin için Sınırda sorun bunlar olacaktır.

 1. read Alkhatib diyor ki:

  Merhaba .Ben lubnan vatandaşayım şubat ayında ikametım bıttı 4 ay kacak kaldım sonra lubnana cıkış yaptım havaalanında 500 lira ceza ödedim. 3 -4 gun sonra istanbula dondum 60 gunluk vizesız surem başlamiş oldu bir kaldım tekrar lubnana cıkış yaptım 3 gun kalıp dödum havalanında 60 gunluk vizesız surem oldugu halde benden yıne ceza aldılar 240 dolar .sordum bu nedir 4 ay kacak kaldıgın içindir dediler daha once ödedim dediğim halde kabul etmedıler.bu konuda benı aydınlatırsanız sevınırım saygılarımla

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar read Alkhatib; geçen sefer de yapmış olduğunuz ödeme dekontunuzu saklasaydınız, bu duruma maruz kalmazdınız. Biraz değişik bir durumla karşı karşıya kalmışsınız. Bu konuda sizi aydınlatacak kişi havalimanındaki memurdur. Saygılar.

 2. Anonim diyor ki:

  Merhaba ben gurcustan vatandaşiyam 15.05.2019 tarihinde turkiyeye giriş yaptim 05.10.2019 tarihinde çikiş yapmak duşunuyorum cezasi ne kadar olur ? Teşekuler

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Ceza hesaplaması net olması için havalimanında biletiniz ile vize ihlal ofisinden yapabilirsiniz. Ortalama olarak 1.300,00 – 1.500,00 TL arası cezanız olacaktır.

    • İka Danışmanlık diyor ki:

     Merhabalar Sn Sanat; 33 ay çalışma izinsiz olduğunuzu devlet tespit etti mi? bunu belirtmemişsiniz. Eğer ki devlet tespit etmedi ise 33 ay kaçak kalmaktan göç idaresi ve havalimanı sınır kapısında idari para cezası ödeyerek sorununuz ortadan kalkabilir.

 3. Maya diyor ki:

  Ben 3yıl 2aydir Türkiye deyim 2,5senede 2019 ocak ayinde giriş çikiş yaptım Ukrayna’ya cezami ödedim şuan başvuru yaptim olumsuz dediler ne yapmam gerekiyor ikamet iznimi almam için Özb batandaşiyim

 4. rac diyor ki:

  merhabalar ben gürcistan vatandaşıyım 12.04.2019 de giriş yaptım 07.10.2019 çıkış yapmak istiyorum cezamı ödedikten sonra nezaman geri dönebilirim?

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Sayın Rac; Cezayı ödeyerek çıkar ve V84 şartlı giriş izni kağıdı imzalayarak isterseniz. Hemen ertesi günde girebilirsiniz, fakat 10 gün içerisinde ikamet izni almak için başvuru yapıp işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Dilerseniz 3 ay memleketinizde kalarak vize sıfırlandıktan sonra vize muafiyeti süreniz kadar giriş yapar ülkemizde kalabilirsiniz. Tabiki konuya istinaden bu durumu çok sık yapan biri iseniz ne kadar kalırsanız kalın! Şartlı giriş ile memur sizi içeri kabul edebilir. Saygılarımızla…

 5. Hurshida diyor ki:

  Merhaba ben özbekistan vatandaşıyım ikkinci kezda kacak kaldim 1 sana 4 oy için ceza ne kadar olacakdır cezanı ödersem deport almicakmiyim yada kanç ay memleketimde kalacağım. Cevab için önceden teşekkür ederim. Hayirli bayramlar dilerim

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Hurshida Hanım; anlattığınız konudan anladığımız kadarı ile şartlı giriş yaptınız ve üstünden 1 sene 4 ay geçti ceza olarak ortalama olarak söylüyorum net bilgi akışı olmamasından dolayı 1900 – 2000 TL civarı cezanız çıkar ayrıca V84 ihlalinden dolayı V84 tahdit kodu konuldu ise işlem farklı olur konulmadı ise yapılacak işlemler farklıdır. Dilerseniz sizin için aynı gün içerisinde pasaport deport sorgulama yapabiliriz. Saygılarımızla…

 6. cafer diyor ki:

  merhaba. 2015ci yılda öğrenci ikamet izni aldım. 2017 eylül ayında ünivesiteden kayıtımı sildirdirdim ve vatanıma döndüm. 2018ci yıl temmuzda tekrar Türkiyeye giriş yaptım. ve bu yil üniversiteye başvurup kayıt yaptırdım. 8 aydır kaçak durumdayım. sorum. gidip eğer sınırda cezamı ödersem (öğrenci olduğum halde) giriş yasağı alma olasılığım var mı. Rusya vatandaşıyım. ve ya yasak konursa nasıl Türkiyeye döne bilirim . teşekkürler

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Cafer Bey; Sorularınızın cevabını pasaport sorgulama ile aynı gün içersinde cevap verebilirsiniz. Dilerseniz pasaport deport sorgulama yapabiliriz.

     • cafer diyor ki:

      son sorum. kaçak kalma süresi ne kadar olursa olsun yine de cezamı ödeyip sonra da ülkeye geri gire biliyorum yani? ve cezadan başka her hangi bir ücret odemek zorunda mıyım ?

      • İka Danışmanlık diyor ki:

       Merhabalar Cafer bey; Kaçak süresi önemli değil, ülkeler arası anlaşmalara göre kaçak kaldığınız süreye göre giriş yasağı uygulanabilmektedir. İlk defa mı daha önce bir daha tekrarlanmış ve diğer durumlara göre ceza parası ödendiğinde her şekilde giriş yapamazsınız. Bazı tahdit kodları ceza parası ödense bile ülkeye giriş yasağı uygulanabilmektedir.

       • cafer diyor ki:

        az once şartlı giriş çıkış yapa bilirim diye yazdınız. şimdi giriş yasağı uygulanabilmekde yazıyorsunuz. lütfen net bir cevap verir misiniz bana? sorum şu: öğrenciyim ve 8 aydır kaçağım, sınırı geçip cezamı ödeyip Türkiyeye giriş yapa bilir muyum ?

        • İka Danışmanlık diyor ki:

         Merhabalar; Net cevap tabi ki veremeyiz.Ne olursa olsun diyorsunuz. Sonuçda kanun ihlaleri durumuna göre havalimanı yada hudut kapısındaki görevli memurlar size giriş yasağı uygulayabilir. Sonuçda net cevap almanız için pasaport sorgulaması yaptırmanız gerekir veya havalimanında çıkarken öncesinde sorabilirsiniz.

 7. Nozima diyor ki:

  Ben şartli giriş yaptım ve vize alamadım red verdıler suan bı seneye yakın kacak durumundayım burdan ceza parası ödeyerek Cıkarsam gerı giriş yapa bılırmıyım ve yasak durumu ne kadara olcak

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Nozima Hn; şartlı giriş yapan yani V84 dediğimiz 10 gün içerisinde ikamet izni alacağını beyan eden yabancı eğerki red alarak yada herhangi neden ikamet izni alamamış ise ülkede kaldığı süre kadar giriş yasağı uygulanabilmektedir. V84 tahdit kodu konulmuş ise pasaport bilgilerinize havalimanı ve göç idaresi sisteminde 1 sene için 1 yıl yada 2 yıl giriş yasağı uygulanabilir.

 8. Musa diyor ki:

  Merhaba , geçen sene Alman vatandaşı kızımı Türkiye’ye götürüp annemler bıraktım. Kızımı tekrar almaya gidince Sanırım süreyi aştığım için para cezası verdiler. Bir senedir yatırmadım. Acaba ceza faize binmişmidir.? Ortalama bir yılda faiz tutarı ne olur. HavaAlanında bu yüzden sorun yaşarmıyım ?

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Musa Bey; ceza parasını ödemeden çıkış yabancı pasaportlu kişilere 5 yıl giriş yasağı uygulanmaktadır. Cezanın durumu ile ilgili durumu havalimanına giriş yaparken yetkili memur arkadaşlardan ögrenebilirsiniz. Deport kaldırma için size gerekli işlemler konusunda yardımcı olabiliriz.

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Gulsara Hanım; daha önce hiç ikamet izni aldınız mı? Eğer ki hiç ikamet izni almadan kaldıysanız ortalama olarak 2000 TL ile 2300 TL arası ceza parası ödemeniz gerekebilir.

 9. Mirjalol diyor ki:

  Merhabalar ben Özbekistanliyim ben 3 sene türkiyede oldum 1 senelik oturma iznim vardı gelirken ceza paramı ödedim kaç gün içinde Türkiye ye tekrar giriş yapabilirim

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Mirjalol; Öncelikle tam giriş çıkış tarihi belirtmediğiniz size net cevap veremiyoruz. Öncelikle sağlık hizmet verebilmemiz için sizleri ofisimize bekleriz.

 10. Mirjalol diyor ki:

  Merhabalar ben Özbekistanliyim ben 3 sene türkiyede oldum 1 senelik oturma iznim vardı gelirken ceza paramı ödedim kaç gün içinde Türkiye ye tekrar giriş yapabilirim teşekkürler

 11. Bahar diyor ki:

  Meraba Ben özbekistan vatandaşiyim 26 nisan 2019 yilin de türkiyi ye giriş yapmişdim 8 ekem 2019 tarihina kadar ceza parasi ne kadar olur önceden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.