Kaçak Yabancılar Vize İhlali Cezası 2019

Kaçak Yabancı Vatandaşlar İçin Vize İhlali Ceza Hesaplaması 

6458 sayılı YUKK gereği yabancı ülke vatandaşları pasaportlarına tanınmış olan vize muafiyeti süresinden daha fazla ikamet izni almadan Türkiye ‘de kalmışsa vize ihalili para cezası ödemek zorundadır.

Vize ihlali para cezasını ödemeden havalimanı yada hudut sınır kapılarından çıkış yapan yabancılar Türkiye’ye süreli olarak giriş yasağı (deport) uygulanmaktadır. Vize ihlali para cezasını ödemeyen yabancılar için durumuna bağlı olarak 1 yıl ile 5 yıl arasında DEPORT yani GİRİŞ YASAĞI uygulanır.

Vize İhlali Para Cezası Hesaplama 2019

Yabancının pasaport sahibi olduğu ülkeye göre değişmektedir. Vize ihlali ceza hesaplaması ikamet izni sahibi yada ikamet izinsiz olarak ceza bedelleri farklılık göstermektedir. Ceza hesaplaması yapılırken aşağıdaki belirtmiş olduğumuz ücret tarifesi uygulanmaktadır. 

 1. Türkiye’de kaçak kalmış olduğu gün sayısı,
 2. Değerli kağıt bedeli,
 3. Tek girişli vize harcı ilave edilerek hesaplanmaktadır. 

Örneğin; 30 gün kaçak kalmış ÖZBEKİSTANLI bir yabancı için hesaplama;

Aşağıdaki tabloda tüm ülkelerin kaçak kaldığı ay için ödemesi gereken rakamlar belirtilmiştir.

İlk ay için 50 $ dolar + 1 ay için 5 $ dolar = 55 $ dolar 

(günlük kur) 5,48 TL (MART 2019)

55 $ dolar = 301,4 TL 1 Aylık Vize İhlali Ceza Bedeli

301,4 TL + 569.80 Tek Girişli Vize Harcı = 871,2 TL

(1 Aylık Vize İhlali Ceza Bedeli + Tek Girişli Vize Harcı)

871,2 TL + 89 TL Değerli Kağıt Bedeli = 960,2 TL

(1 Aylık Vize İhlali Ceza Bedeli + Tek Girişli Vize Harcı + Değerli Kağıt Bedeli) rakamlar yabancının Türkiye’den çıkış yapacağı tarihe göre değişkenlik göstermektedir.

Türkiye’de yaşayan yabancı veya yaşamak isteyen yabancılara; youtube kanalımızda hafta içi hergün saat:16:00 – 18:00 arası CANLI YAYIN ile BİLGİLENDİRME! – SORU – CEVAP? ve yabancılar ilgili her türlü konuda duyurular paylaşmaktayız. Sizde https://youtube.com/mustafabarakika linkine tıklayarak ABONE OL! butonu ile abone olarak bizi ve yeni gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhaba Ferhad bey; kartınız biteli 1,5 sene olduysa öncelikle 1,5 yıllık ceza parası ödeyeceksiniz! Eğer ki ödemeden çıkarsanız cezai işlem ve deport 5 yıl edileceksiniz. Sizin için Sınırda sorun bunlar olacaktır.

 1. read Alkhatib diyor ki:

  Merhaba .Ben lubnan vatandaşayım şubat ayında ikametım bıttı 4 ay kacak kaldım sonra lubnana cıkış yaptım havaalanında 500 lira ceza ödedim. 3 -4 gun sonra istanbula dondum 60 gunluk vizesız surem başlamiş oldu bir kaldım tekrar lubnana cıkış yaptım 3 gun kalıp dödum havalanında 60 gunluk vizesız surem oldugu halde benden yıne ceza aldılar 240 dolar .sordum bu nedir 4 ay kacak kaldıgın içindir dediler daha once ödedim dediğim halde kabul etmedıler.bu konuda benı aydınlatırsanız sevınırım saygılarımla

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar read Alkhatib; geçen sefer de yapmış olduğunuz ödeme dekontunuzu saklasaydınız, bu duruma maruz kalmazdınız. Biraz değişik bir durumla karşı karşıya kalmışsınız. Bu konuda sizi aydınlatacak kişi havalimanındaki memurdur. Saygılar.

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Sayın Rac; Cezayı ödeyerek çıkar ve V84 şartlı giriş izni kağıdı imzalayarak isterseniz. Hemen ertesi günde girebilirsiniz, fakat 10 gün içerisinde ikamet izni almak için başvuru yapıp işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Dilerseniz 3 ay memleketinizde kalarak vize sıfırlandıktan sonra vize muafiyeti süreniz kadar giriş yapar ülkemizde kalabilirsiniz. Tabiki konuya istinaden bu durumu çok sık yapan biri iseniz ne kadar kalırsanız kalın! Şartlı giriş ile memur sizi içeri kabul edebilir. Saygılarımızla…

 2. Hurshida diyor ki:

  Merhaba ben özbekistan vatandaşıyım ikkinci kezda kacak kaldim 1 sana 4 oy için ceza ne kadar olacakdır cezanı ödersem deport almicakmiyim yada kanç ay memleketimde kalacağım. Cevab için önceden teşekkür ederim. Hayirli bayramlar dilerim

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Hurshida Hanım; anlattığınız konudan anladığımız kadarı ile şartlı giriş yaptınız ve üstünden 1 sene 4 ay geçti ceza olarak ortalama olarak söylüyorum net bilgi akışı olmamasından dolayı 1900 – 2000 TL civarı cezanız çıkar ayrıca V84 ihlalinden dolayı V84 tahdit kodu konuldu ise işlem farklı olur konulmadı ise yapılacak işlemler farklıdır. Dilerseniz sizin için aynı gün içerisinde pasaport deport sorgulama yapabiliriz. Saygılarımızla…

 3. cafer diyor ki:

  merhaba. 2015ci yılda öğrenci ikamet izni aldım. 2017 eylül ayında ünivesiteden kayıtımı sildirdirdim ve vatanıma döndüm. 2018ci yıl temmuzda tekrar Türkiyeye giriş yaptım. ve bu yil üniversiteye başvurup kayıt yaptırdım. 8 aydır kaçak durumdayım. sorum. gidip eğer sınırda cezamı ödersem (öğrenci olduğum halde) giriş yasağı alma olasılığım var mı. Rusya vatandaşıyım. ve ya yasak konursa nasıl Türkiyeye döne bilirim . teşekkürler

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Nozima Hn; şartlı giriş yapan yani V84 dediğimiz 10 gün içerisinde ikamet izni alacağını beyan eden yabancı eğerki red alarak yada herhangi neden ikamet izni alamamış ise ülkede kaldığı süre kadar giriş yasağı uygulanabilmektedir. V84 tahdit kodu konulmuş ise pasaport bilgilerinize havalimanı ve göç idaresi sisteminde 1 sene için 1 yıl yada 2 yıl giriş yasağı uygulanabilir.

 4. Musa diyor ki:

  Merhaba , geçen sene Alman vatandaşı kızımı Türkiye’ye götürüp annemler bıraktım. Kızımı tekrar almaya gidince Sanırım süreyi aştığım için para cezası verdiler. Bir senedir yatırmadım. Acaba ceza faize binmişmidir.? Ortalama bir yılda faiz tutarı ne olur. HavaAlanında bu yüzden sorun yaşarmıyım ?

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Musa Bey; ceza parasını ödemeden çıkış yabancı pasaportlu kişilere 5 yıl giriş yasağı uygulanmaktadır. Cezanın durumu ile ilgili durumu havalimanına giriş yaparken yetkili memur arkadaşlardan ögrenebilirsiniz. Deport kaldırma için size gerekli işlemler konusunda yardımcı olabiliriz.

 5. Jack diyor ki:

  Merhaba,
  Rus vatandaşı nişanlım. 90 gün Türkiye’ye gelmedik. Sonra Türkiye’ye 90 günlüğüne geldik. 60+30 diyorlar ama 30 nerde uzatılacak kimse bir şey dememiş. Bugün göç ofisinden biri “vize ile 90/180 kuralına göre, 180 gün gelmemesi gerekiyordu” gibi bir saçma bir şey dedi. Nedir bu işin aslı? Türkiye’de 90 gün bulunmayan bir Rus, vize muafiyeti ile 90 gün gelemiyor mu? Geldiyse 90 gün, ne kadar ceza ödeyecek?

 6. ibrahim diyor ki:

  merhaba, ben türk vatandaşıyım.Eşim ile haziranda endonezyada evlendik.4 temmuzda istanbula giriş yaptık eşimin vizesi başladı ve 3 ağustosta da ikametgah için il göç idaresine başvuru yaptık. bize çıkış yaparsa ceza yer dedi. eşimin bileti 1 eylülde ama başvuru yaptık . ceza yersek hemen o anda ödeyebilir miyim? eşim geri dönerken bi sorun arz eder mi ? uçağı kaçırmaması için ne yapmalıyım aydınlatırsanız sevinirim?

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar; Göç idaresi size gerekli bilgilendirmeyi yapmış zaten, ödeme konusunda da cezaları havalimanında maliye ofisinde ödeyebilirsiniz.Giriş ile alakalı süreci havalimanı ve göç idaresi birlikte yürütmektedir.Fakat her yabancının hakkı olan şartlı giriş hakkını kullanarak sorun olmadan giriş yapabilecektir.

 7. Aigerim diyor ki:

  Merhaba ben kırgızistan vatandaşıyım
  Çalıştığım işyerinden 26 nisan tarihinde doğum yaptığım için ayrılmak zorunda kaldım. Türk vatandaşıyla evliyim
  İşten ayrıldıktan sonra herhangi bir kuruma başvuruda bulunmadım .herhangi bir ceza ile karşılaşırmıyım ?
  Ceza ile karşılaşırsam bu ne kadar olur .
  Ve bu süreçten sonra neler yapmalıyım ?
  Şimdiden teşekkürler🙏🏻

 8. Merdan diyor ki:

  Merhaba Özbekistan vatandaşı 1 ay önce özbekistana gitti kaldığı 8 ay için 1160 tele ceza parası çıktı. Para yetmediği için ödeyemedi.
  Deport kaldırmak için ne gerek toplam fiyatı ne kadar olur nasil olur kimden bilgi alabilirim

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Merdan; Ceza ödemeden Türkiye’den çıkan her yabancıya 5 yıl süre ile deport konulmaktadır. 5 yıl boyunca Türkiye’ye giriş yasağı kaldrmadan giremez. Deport kaldırma yani giriş yasağı kaldırma için lütfen bize 0532 463 2939 nolu telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

 9. zafer diyor ki:

  merhaba 2018ci yilin yazinda geldim. ve 12 aydır kaçak durumdayım. eskiden 2015-2017 ci yillarda 2 yillik ogrenci oturma iznim oldu. sınırda cezam sayılırken eski oturma iznimin önemi oluyor mu? zira ceza hesaplama programı “daha önce ikamet izni aldınız mı” diye soruyor.

 10. Hulya diyor ki:

  Selam
  Benim oglum avustralya vatandasi olarak vize ile turkiyeye giris yapti. Daha sonra ben onu kendi nufusuma kaydedip TC kimlik karti aldim.
  Ancak pasaporttaki soyadi ile TC kimlik soyadi farkli.
  Kacak olmamasi icin ne yapmak gerekiyor , lutfen aciklarmisiniz.
  Tesekkurler

 11. sedat diyor ki:

  merhabalar.
  benim eşimin annesi ve babası 2017 senesinde bize geldiler. ikamet başvurusunda bulunduk yalnız ikamet memuru ile tartıstık ve ikamet almadık. eşimin annesi 7 ay babası 5 ay vizesiz kaldı ve çıkarken ceza ödemeden çıktılar(çıkışta tekrar girerken ödeneceği söylenmiş). şimdi tekrar gelecekler. ne yapmamız gerekir? nasıl girebilirler Ülkemize? kolay gelsin.

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Sedat Bey; ceza ödemesi yapmadan ülkeden çıkış yapan yabancılara 1 yıl ile 5 yıl arası giriş yasağı yani deport uygulanmaktadır. Ülkeye girmeden önce özel meşruhatlı vize alarak girmeleri gerekmektedir. Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. 0532 463 2939

 12. Mert diyor ki:

  Merhaba,

  Eşim Meksikalı, kızımda Meksika pasaportuyla annesiyle birlikte İstanbul’a giriş yaptılar. E vizenin bitiş tarihinden itibaren 20 günlük bir fazladan kalma süreleri var.

  Kızımın Türk kimliği yanında. Kendisi 1 yıl 7 aylık. Kızım için ceza öder miyiz?

  Eşim için ise 20 günlük ihlalin para karşılığı ne olur? Ya da kendisi Türk ile evli olduğundan herhangi bir belge göstermesi cezadan muaf tutar mı?

  Giriş : 30 Ağustos
  Çıkış: 20 Ekim

  Saygılarımla

 13. guli diyor ki:

  merhaba ben ozbekistanliyim 18mart ayinda geldim oturma iznim vardi 27martde bitecekti randevi aldim evrekleri avukatim gonderdi bi habar alamadik gecen ay iptal diya mesac attik demisler mesac gelmedi avukatima sonra itiraz dilekcesi aldi 1ayda hal edecez dedilar simde evrekleri bulamiyorlar neden iptal oldu onuda soylemiyorlar ben ne yapmaliyim giris cikis yapmak istersem bi evrek hazirlayib oylemi cikacam olmazsa direk cikis yaparsam kacak duruma dusabilirmiyim ben basvuru yaptim ama bi eksik biseyi soylemiyorlar bu durumda ceza para odiycemmi oncelikle teşekkürler

 14. Mustafa diyor ki:

  Merhabalar,
  Eşimin annesi Kırgızistan vatandaşı. 22.10.2017 tarihinde Türkiye’ye giriş yaptı. 05.10.2019 tarihinde belirttiğiniz gibi vize ihlal ofisine gerekli cezasını yatırıp ülkeden çıkışını yapacağız. Sormak istediğim; yaklaşık 2-3 ay sonra tekrar Türkiye’ye geleceğinden 05.10.2019 tarihinde çıkış yaparken şartlı giriş taahhütnamesi yapacak mıyız? Şayet yapacaksak, taahhütnamenin tekrar Türkiye’ye girmek için belli bir süresi var mı?
  Saygılarımla,

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhaba Gül hanım; pasaport sorgulaması yapılmadan kalkıp kalkmadığını veya nasıl kaldırılır? ile ilgili size direk verme ihtimalimiz olmadığı için sağlık bilgi alabilmeniz ve boşuna uçak bileti vs benzeri masraf yapmadan sorgulama yapılması gerekmektedir. Pasaport deport sorgulama için 0532 463 2939 numaralı whatsap hattımızdan sizlere yardımcı olabiliriz.

 15. Nigar diyor ki:

  Merhaba.Ben Azerbaycan vatandaşıyım.25.07.2017 tarihinde turkiyeye giris yaptim,05.11.2017 de cikis yaptim.Orda bana ceza kesdiler,ama cezayi odemedim.Deport olub olmadigimi bilmiyorum,cunki randevu almistim ama gidememistim.Şimdi deport olup olmadığımı nasıl öyrene bilirim ve eyer deportsam kalkması için ne kadar para ödemem lazım?

 16. Orazmyrat diyor ki:

  Turkmenistan vatandaşiyim 2013 de Turkiyeye geldim ve kaçak durumda kaldim ve 2019.09 çikiş giriş yaptim cezami ödedim ama geri döndügümde geçirmediler 180 günde 90 gün uygulamasının ihlali diye gittigim ülkeye geri gönderdiler bu ne demektir. Law no 6458 Article 11-1 yaziyor.

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Orazmyrat; 5 yıl üzeri kalan yabancılara malesef şartlı giriş çıkış hakkı tanınmamaktadır. Muhtemelen pasaport sürenizde sorun da vardır. Ve ayrıca 6458 sayılı kanunun 11 maddesinin 1 alt maddesi ”Türkiye’de doksan güne kadar kalacak yabancılar, vatandaşı oldukları veya yasal olarak bulundukları ülkedeki konsolosluklardan geliş amaçlarını da belirten vize alarak gelirler. Vizenin veya vize muafiyetinin Türkiye’de sağladığı kalış süresi, her yüz seksen günde doksan günü geçemez.” demektir. yani vize süresinizi 5 yılın üzerinde aştığınız için Türkiye’de size giriş yasağı uygulamaktadır. Pasaport sorgulaması yapılır sonucuna göre size uygun giriş şekli neyse o şekilde giriş yapabilirsiniz.

 17. Pasha diyor ki:

  Merhaba. 03.10.2019 tarihinde uzatma randevum vardı ama bazı nedenlerden dolayı gidemedim. ayın 4ü gitdiğimde kabul etmediler ve çıkış giriş yapmam gerektiğini söylediler. şimdi Gürcistana çıkış yaparsam ne kadar ceza ödemem gerek? 23.09da oturma sürem bitdi.

 18. Azad diyor ki:

  Meraba ben Geçen ay 23/9/2019 unde randevu alıp va 24 evraklarımı teslim ettim.
  İkamet iznim 30/9/2019 da bitmiş.
  Bugub beni goç idaresinden aradılar ve senin başvurun 23 unde iptal olunmuş dediler
  Ceza uygulanacak dediler.
  Madem 23 unde iptal olmuş 24 unde nasıl hiç bişey demeden benim evraklarımı teslim almışlar
  İptal olmuşsa ben nasıl başvuru formu çıkartıp oraya teslim etmişimdir.
  Tamamen sistem hatası.
  Ve ustunden 3 hafta geçtikten sonra beni aramışlar başvurun iptal olmuş.
  Ben iran vatandaşıyım
  Tıp fakultesi bitirdim 1 sene için başvuru mu uzatma talebinde bulunmuştum
  Şimdi bana ne kadar ceza uygulanacak

 19. Azad diyor ki:

  Meraba ben Geçen ay 23/9/2019 unde randevu alıp va 24 evraklarımı teslim ettim.
  İkamet iznim 30/9/2019 da bitmiş.
  Bugub beni goç idaresinden aradılar ve senin başvurun 23 unde iptal olunmuş dediler
  Ceza uygulanacak dediler.
  Madem 23 unde iptal olmuş 24 unde nasıl hiç bişey demeden benim evraklarımı teslim almışlar
  İptal olmuşsa ben nasıl başvuru formu çıkartıp oraya teslim etmişimdir.
  Tamamen sistem hatası.
  Ve ustunden 3 hafta geçtikten sonra beni aramışlar başvurun iptal olmuş.
  Ben iran vatandaşıyım
  Tıp fakultesi bitirdim 1 sene için başvuru mu uzatma talebinde bulunmuştum
  Şimdi bana ne kadar ceza uygulanacak

 20. Sardor diyor ki:

  Merhabalar ben 17 ay istanbulda oturma iznsz kaldm yaptiramadm yani sadece en başta randevu yaptrmştm 2016 ocak ayinda turkiyeden çikerken ceza parasi odeyemedim. Aradan 3 sana geçti ben yasakmi yada deportmiyim şu an bilemiyorum,nasl gire bilirim tekrar turkiyeye, yada 17 ayli ceza parami istanbul havalimaninda odeye bilirmiym pasaportima deport yada yasak muhru yok ne yapmam gerekiyor yardimci ölurmüsnz

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar
   Sayın Sardor; Ceza pasasını ödemeden çıkan tüm yabancı uyruklu ülke vatandaşları 5 yıl giriş yasağı konularak ülkesine çıkarılır. Deport sorgulama ve sonrasında kaldırma işlemi ile tekrar Türkiye’ye girebilirsiniz diyebiliriz.

 21. Özgür akıncı diyor ki:

  İyi günler 🙂 size bir sorum olacak öncelikle.. ben bir rus vatandaşı ile evliyim (resmi nikah) vizesiz giriş yapıldı (rusya- Türkiye vize olmadığı için) 13.11.2018 tarihinde evlilik yaptık
  28.12.2018 Yurtdışına çıkış yaptı 104 tl
  ceza ödedik havalimanı da neyse
  10.01.2019 Türkiye giriş yaptı polis 10 gün randevu verdi giriş için pek anlamadim yaklaşık çıkış giriş tarihinden bu yana yılbaşında çıkış yapacak bir kısa süreliğine bir sorun yaşar mı tahmini ceza ne kadardır resmi nikahlı karım ? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar; Merak etmeyin ve endişe etmeyin. Başvuru formunda yazılı olan başvuru tarihi geçerlidir. Siz başvuru yaptığınız andan itibaren 90 günlük süre durur.İptal cevabı gelmediği sürece sorun bulunmamaktadır. Ayrıca kesinlikle olumlu oldu yada yabancı kimlik no çıkmadan yurt dışına çıkmasını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü idari ceza ve vize ihlali cezası ödeyerek çıkmak zorunda kalır. Dilerseniz size ikamet izni kartı onaylanıp onaylanmadığı veya yabancı kimlik no çıkıp çıkmadığı konusunda danışmanlık hizmeti verebiliriz. Kartınızın çıkıp çıkmadığı ve çıkmışsa yabancı kimlik no bilgilerini sizle paylaşabiliriz.

 22. Hüsnü diyor ki:

  Eşim Rus vatandaşı. 5 yıllık evliyiz. İki çocuğumuz var, her ikisi de Türk vatandaşı. Türkiye’ye son giriş yaptığımızdan beri 66 gün geçmiş. Tek seferde 90 gün hakkımız var zannediyorduk. Yanılmışız. Ceza ödeyerek yarın çıkış yapsak, 20 gün sonra V 84 imzalamadan giriş yapıp, ikamet başvurusu yapabilir miyiz ?

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar; ceza parası ödemeden giriş yapamazmısınız. Bu arada size ödemeden dolayı değilde diğer kanun ihlalinden konmuş başka bir kod yoksa ise çalışma izni alarak giriş yapabilirsiniz. Ama öncelikle size sağlıklı ve doğru işlem yapılabilmesi için mutlaka sorgulama yapılmasını tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın