İkamet İzni

İkamet İzni Nasıl Alınır?

Yabancı uyruklu vatandaşların vize ve/veya vize muafiyeti süresinden daha fazla ülkemizde ikamet edebilmesi yada yasal olarak oturma izini ile yaşayabilmesi için göç idaresinden alınması zorunlu olan tezkere kartına ikamet izni denir. 

İkamet izni kaç günde gelir veya çıkar?

İkamet izni başvuruları, göç idaresi tarafından başvurunun işleme alınmasından itibaren en geç (90) doksan gün içerisinde değerlendirme ile sonuçlandırılır. Doksan günlük süre, bilgi ve belgelerin tam olarak yetkili makama eksiksiz teslim edildiği tarihten itibaren başlar ve gelir.

İkamet izni kartı “oturma izni” tezkeresi nereden alınır?

Ülkemizde yabancıların yasal kalabilmeleri veya ikamet edebilmeleri için oturma izini tezkeresi kartı sadece göç idaresinden e-ikamet sistemi üzerinden online başvuru ve randevu alınıp gerekli belgeleri içeren dosya kuruma teslim edilerek değerlendirme sonunda alınmaktadır. 

İkamet İzni
İkamet İzni

İkamet İzni Türleri

Turizm Amaçlı Kalacak Yabancılar İçin Kısa Dönem İkamet İzni

Vize veya vize muafiyeti ile Türkiye’ye turizm amaçlı gelen yabancılar vize sürelerinden daha fazla Türkiye’de kalacaklar ise turizm amaçlı kısa dönem ikamet izni başvurusu yapmalıdırlar.

Gayrimenkul Sahibi Yabancılar İçin İkamet İzni

Türkiye’de taşınmazı bulunan yabancılar, ikamet izni talep etmesi halinde kendisi veya aile üyelerinin konut üzerinde payı olması halinde aile üyeleri için oturma izni alabilmektedir. 

Eğitim Amaçlı Gelen Yabancı Öğrenci İçin İkamet İzni

Türkiye’de eğitim amaçlı bir kurumda ön lisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi gören yada görecek yabancılar; öğrenimi süresi devam ederken ikamet izni talep edebilir.

Ticari Amaçlı Gelen Yabancılar İçin İkamet izni

Türkiye’ye ticari amaçlı gelen yabancılar; ortaklık veya kendisi için şirket kuracak yabancılar, vize süresinden daha fazla kalmak için kısa dönemli ikamet izni başvurusu yapmak zorundadır.

Tedavi Amaçlı Gelen Yabancılar İçin İkamet İzni 

Kamu sağlığına tehdit olarak nitelendirilen hastalıklardan birini taşıyan yabancılar, ülkesinden ülkemize tedavi amacıyla vize alarak gelerek yabancı göç idaresinden ikamet izni alabilir.

Aile İkamet İzninden Geçiş Yapan Yabancılar İçin İkamet İzni

Türk vatandaşı ile evli olup; Türk vatandaşlığı süreci içerisinde iken ikamet izni ile yaşayan yabancılar, evliliklerinin sonlanması durumunda kısa dönem ikamet iznine geçiş yapabilir.

Nisan 2018 itibari ile göç idaresi genel müdürlüğü ”e-ikamet.goc.gov.tr” sitesindeki ”e ikamet randevu” sistemi ve yönetmeliği gereği kısa dönemli (turistik) ikamet izni başvurusunda istenen gerekli evrak listesinde yenilik yapılmıştır. İkamet izni almak için öncelikle randevu almak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar, ikamet izni başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce mutlaka Türkiye’de oturma izni için geçerli yabancı sağlık sigortası poliçe sahibi olması zorunluluğu getirilmiştir.

Türkiye’de vize muafiyeti dediğimiz konu ülkelerin ikili anlaşması gereği turistik olarak yabancı uyruklu vatandaşların ziyaretleri sırasında vizesiz olarak kalabilecekleri olan 15 – 30 – 60 veya en fazla olan 90 günlük süreyi kapsamaktadır. Türkiye’de vize muafiyeti süresi 180 günde 90 gün kavramı şeklinde anlatılmaktadır. Yabancı vatandaşlar ülkemizde vizesiz kalma süresinden ikamet izni almadan kalması durumunda havalimanı yada hudut kapılarından çıkışları esnasında idari para cezası uygulaması olan vize ihlali cezası ödeyerek çıkmak zorundadır. 

Vize ihlali cezasını ödemeden çıkan yabancılar hakkında deport (giriş yasağı) konulacaktır. Aynı zamanda göç idaresi sisteminde uygulanmakta olan tahdit kodu konulmaktadır.

Göç idaresi randevu sistemini kullanarak randevu almak isteyen yabancılar, kısa dönem ikamet izni başvurusu çıktısı almak zorundadır. İstanbul İl Göç İdaresi sayfasından alınan randevu çıktılarında ”Randevu Tarihi kısmında GİGM Tarafından Belirlenecek” ibaresi bulunmaktadır. Randevu tarihi ve saati daha sonradan e-ikamet sayfasına girerken kullanmış olduğunuz cep telefonu yada e-mail adresine SMS ile gönderilmektedir.

Başa dön tuşu
Call Now Button