İkamet izni tezkeresi nasıl alınır?

İkamet izni tezkeresine nasıl başvuru yapılır?

Türkiye’de ikamet izni tezkeresi nasıl alınır? 2022

Göç idaresinden, turizm amacı ile ikamet izni almak için öncelikle e-ikamet sistemi üzerinden randevu alındıktan sonra oturma izni tezkeresi alınır.

Yabancı bebek bakıcısı, çocuk bakıcısı ve diğer bakıcılar ile yabancı uyruklu vatandaşlara ikamet tezkeresi almak için, öncelikle oturma tezkeresi çeşitlerine göre yabancı sağlık sigortası yada destekleyiciye ait sigorta provizyonu ile göç idaresi, e ikamet randevu sistemi üzerinden izin başvurusu yapılarak alınır. 

Güncel Duyuru 2021 – 2022

 • e-İkamet Sistemi üzerinden yapılan ikamet izni başvurularının Türkiye içinden yapılması gerekmekte olup, yurt dışından yapılan ikamet izni başvuruları kabul edilmemektedir.
 • İkamet izni belgelerinde biyometrik  (ICAO standartlarında)  fotoğraf kullanımı zorunlu olup gerek E-ikamet sistemindeki başvuru sürecinde gerekse İl Göç İdaresi Müdürlüklerimizdeki işlemlerde aksaklık yaşanmaması adına söz konusu standartta fotoğraf uygunluğuna dikkat edilerek gerekmesi halinde fotoğrafların dijital halinin başvuru sürecinde ilgililere teslim edilmesi önem arz etmektedir.
 • Yabancılar için adres kayıt (ikamet izni başvurusu yapmış veya yapacak yabancı uyruklu vatandaşlar için) yerleşim yeri gösterir (e-devlet ikametgah) belgesi zorunluluğu getirilmiştir. 

Kısa dönem oturma (ikamet izni) tezkeresi nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır?

Adım adım kısa dönem oturma izni tezkeresi nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır? diyorsanız. Bu makalemizde sorularınızın tamamının cevabını kolayca bulabilirsiniz.

1.Adım:Adres; Vize/vize muafiyeti süreci içerisindeki yabancının öncelikle yasal olarak kalacağı adresi belirli olmalıdır.

2.Adım:Yabancılar için sağlık sigortası; İş bu poliçe 10/05/2016 tarih ve 16 sayılı vize ve ikamet izni taleplerinde yaptırılacak sağlık sigortalarına ilişkin Genelge’de belirlenen asgari teminat tutarlarını kapsayan sağlık sigortası olmak zorundadır. (Sağlık sigortası poliçenizi 1 dakika gibi kısa sürede kaşeli/imzalı bizden satın alabilirsiniz. Sağlık sigortasını bizden satın alan müşterilerimiz için 5 dk içerisinde formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurup, randevusunu alarak teslim ediliyoruz. 

3.Adım:E-ikamet randevu; göç idaresinden randevu günü/saati almak için e-ikamet sistemi üzerindeki formu doldurmanız gerekmektedir. Özellikle sigorta bilgi ekranında yukarıdaki bahsettiğimiz veya bizden satın aldığınız yabancı sağlık sigortası poliçe no ve tarihini doğru şekilde girmelisiniz. 

4.Adım:Gerekli ve istenen belgeler; e-ikamet randevu sisteminde formu eksiksiz doldurduktan sonra, randevu al butonu ile sistem size BAŞVURU FORMU PDF olarak indirmenizi sağlayacaktır. Burada formun 2. ve diğer sayfasından gerekli belgelerin listesi bulunmaktadır. 

5.Adım:Vize/ikamet harcı, kart bedeli ödeme; bahsettiğimiz ödemeler yabancının daimi ikamet ettiği pasaport ülkesine göre değişmektedir. Her ülke için belirlenen ücretler/fiyatları formun 1. sayfasının alt kısmında ayrı ayrı ve toplam olarak görebilirsiniz. Ödemeler online olarak veya maliye veznelerinden yapılarak dekontları, göç idaresine teslim edilecek dosyada bulunan evrakların arasına eklemelisiniz. 

6.Adım:Dosya teslimi, randevu günü ve saati; 4 adım da randevu al dediğinizde bulunduğunuz ile göre manuel veya belirli illerde otomatik olarak randevu gün ve saati belirlenmektedir. Randevu gününüzde dosyanızı eksik olarak teslim etmelisiniz. Eksik evrakınız olması durumunda göç idaresi size ek 30 günlük süre vermek zorundadır. 

İkamet Sigorta Fiyatları (Yabancı Sağlık Sigortası Fiyat Listesi) 2022

İş bu poliçe 10/05/2016 tarih ve 16 sayılı vize ve ikamet izni taleplerinde yaptırılacak sağlık sigortalarına ilişkin Genelge’de belirlenen asgari teminat tutarlarını kapsayan yabancılar için sağlık sigortası fiyat listesidir. 

YSS (yabancı sağlık sigortası) açılımı olup Türkiye’de sadece yabancıların ikamet izni tezkeresi alması için belirli teminatlar ile koruma sağlayan ve tamamen zorunlu olan yıllık olarak satın alınan süresi içerisinden geçerli olan bir özel sağlık sigorta poliçesidir. Yıllık yabancı sağlık sigortası fiyatları 2022 aşağıdaki gibidir.

En uygun fiyata ve ucuz ikamet izni için gerekli olan Türk Nippon 2022 sağlık sigortası fiyatları olup sadece online alımlarda uygulanmaktadır. 

Online” alımlara özel indirimli fiyatlar için bizi arayınız.

TÜRK NİPPON VE DEMİR SİGORTA (ONLİNE) E-İKAMET SAĞLIK SİGORTASI FİYATLARI 

Yaş Grubu (Age)  1.Yıl Prim (365 Gün) 2.Yıl Prim (365 Gün) 2 Yıllık Toplam  
0 – 15 Yaş (Age) 1.878 TL 2.808 TL 4.686 TL
16 – 25 Yaş (Age) 1.070 TL 1.606 TL 2.676 TL
26 – 35 Yaş (Age) 1.104 TL 1.656 TL 2.760 TL
36 – 45 Yaş (Age) 1.641 TL 2.461 TL 4.102 TL
46 – 50 Yaş (Age) 1.950 TL 2.475 TL 4.225 TL
51 – 55 Yaş (Age) 1.982 TL 2.973 TL 4.955 TL
56 – 60 Yaş (Age) 2.638 TL 3.957 TL 6.595 TL
61 – 65 Yaş (Age) 3.633 TL 5.449 TL 9.082 TL
66 – 69 Yaş (Age) 5.922 TL 8.883 TL 14.805 TL

2023 öncesi ONLİNE ALIMA ÖZEL SON İNDİRİM FİYATINI KAÇIRMAYIN! ARAYIN İNDİRİMİNİZİ ALIN!

Oturma İzni için Geçerli Sağlık Sigortası Şirketlerinin Fiyatlarının Listesi Aşağıdaki Gibidir.

E-İKAMET SİGORTA ŞİRKETLERİMİZ

 • TÜRK NİPPON SİGORTA A.Ş 
 • UNICO SİGORTA A.Ş.
 • ANKARA ANONİM TÜRK SİGORTA ŞİRKETİ
 • DOĞA SİGORTA A.Ş.
 • SOMPO JAPAN SİGORTA A.Ş.
 • AK SİGORTA A.Ş.
 • ALLIANZ SIGORTA A.Ş.
 • ANADOLU ANONİM TÜRK SİGORTA ŞİRKETİ
 • AXA SİGORTA A.Ş.
 • GÜNEŞ SİGORTA A.Ş.
 • NEOVA SİGORTA A.Ş.
 • RAY SİGORTA A.Ş.
 • ZİRAAT SİGORTA A.Ş.
 • ZURICH SİGORTA A.Ş.
 • MAPFRE SİGORTA A.Ş.
 • ORIENT SİGORTA A.Ş
 • GROUPAMA SİGORTA A.Ş.
 • EUREKO SİGORTA A.Ş.

E-İKAMET SİGORTA DANIŞMANLIK HİZMET BÖLGELERİMİZ

Sağlık sigortası yabancılar için satın almak için bizi arayabilirsiniz. Yabancılara özel sağlık sigortası poliçesini bizden satın alan müşterilerimiz için göç idaresi e-ikamet randevu sisteminden oturma izni için ilk kez ve/veya uzatma başvurusunu ÜCRETSİZ yapıyoruz. İkamet izni sigortası hakkında daha fazla bilgi için bizi arayın. 

Yabancı Sağlık Sigortası Örnek Teminat Tablosu

Örnek Teminat Tablosu Teminat Limiti Katılım Payı
TEMİNAT Kapsamı ANLAŞMALI ANLAŞMASIZ ANLAŞMALI ANLAŞMASIZ
Yatarak Tedavi Yıllık Limitsiz 20.000 TL Yok %20
Ayakta Tedavi Yıllık 2.000 TL %40 %40
Yardımcı Tıbbi Malzeme Yıllık 1.000 TL %40 %40
Yatarak İlaç Tedavi Yıllık 10.000 TL Yok Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button