Giriş Yasağı Nasıl Kaldırılır?

Türkiye’DEKİ DEPORT NASIL KALDIRILIR?

Bu makalemizde sizlere “DEPORT” – “Giriş Yasağınasıl kaldırılır? bunlardan bahsedeceğiz.

Türkiye’den öncelikle “DEPORT” yani “Sınır Dışı” neden edildiğiniz en önemli konuların başında gelmektedir. Türkiye’de ikamet izni veya çalışma izni sahibi olsanız dahi ihlal ettiğiniz kanun gereği veya işlediğiniz adli suçtan dolayı Türkiye Cumhuriyeti sizi “sınır dışı etme” hakkına sahiptir. 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu yabancıların Türkiye’de nasıl yasal kalabileceklerini açık ve net olarak belirtmiştir.

Yabancıların Türkiye’den Başlıca DEPORT (Sınır Dışı) Edilme Nedenleri!

 • Türkiye’de ikamet İzni olmadan yaşayan yabancılar,
 • Türkiye’ye kaçak giriş yapan yabancılar, 
 • Türkiye’de çalışma izni olmadan çalışan yabancılar, 
 • Türkiye’de geçimini meşru olmayan illegal sağlayan yabancılar,
 • Türkiye’de üst üste V84 Şartlı Giriş ihlali yapan yabancılar,
 • Türkiye’de yasal dışı (kamu güvenlik) tehditi oluşturan yabancılar,
 • Türkiye’de ikamet veya çalışma izni bulunan fakat; adli yada idari suç işleyen yabancılar,
 • Türkiye’de ikamet veya çalışma izinsiz yaşayan ve adli yada idari suç işleyen yabancılar,
 • Türkiye’de Geri Gönderme Merkezi tarafından 15 gün içinde ülkeyi terket tebliğ alan çıkış yapmayan yabancılar,

Türkiye’de DEPORT (Giriş Yasağı) Kaldırma Nasıl Yapılır?

Ülkemizde çıkarken hakkınızda hava limanı yada hudut sınır kapılarından çıkarken pasaportunuza konulmuş olan (DEPORT) Giriş Yasağı kaldırma konusundan yapılacak işlemler değişkenlik göstermektedir.

Belirli giriş yasaklarında süresi bittiğinde herhangi bir işlem yapılmadan Türkiye’ye direk giriş yapılabilmektedir. Bazı giriş yasaklarında ise; “özel meşruhatlı vize” almadan ülkeye asla giriş yapılamamaktadır.

Özel Meşruhat Vizeler Nelerdir?

 1. Evlilik Vizesi
 2. Öğrenci Vizesi
 3. Çalışma İzni Vizesi

Özel Meşruhatlı Vizeye Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz meşruhatlı vize veya istizanlı vize çeşitlerinden birine başvuru yapmadan önce mutlaka pasaport tahdit kodu sorgulama yada giriş yasağı sorgulama yapmadan başvuru yapmayınız. 

Şu konuda sizi ayrıca bilgilendirmek isteriz ki; yukarıda bahsedilen özel meşruhatlı vize türlerine başvuru yapıldığı takdir de %100 “DEPORT KALDIRMA” yani  “GİRİŞ YASAĞI” kaldırma hakkı sağlayacağı hakkında kesin kanun maddesi bulunmamaktadır. Ayrıca bazı giriş yasakları mahkeme yolu ile de kaldırılabilmektedir.

Türkiye’den sınır dışı edilen yabancılara; 3 aydan başlayan ve süresiz olmak üzere ülkeye giriş yasağı uygulanabilmektedir. İşlediği suça bağlı olarak ortalama verilen giriş yasakları 3 ay ile 5 yıl arasında değişmektedir.

Türkiye’ye giriş yasağınız ne zaman biteceği veya hangi tahdit kodları ile sınır dışı edildiğinizi 24 saat içerisinde öğrenmek istiyorsanız. Hemen bizi arayabilirsiniz. 

 1. Nefise diyor ki:

  Merhaba ben oturma izin yaptım 6 ay önce Adreste bulunmadigim için oturma izinm iptal geldi bana dediler ki istersen şimdi git istersen 6 ay sonra git 6 ay olmadan Bir daha Oturma izin için başvursan yine iptal olacak dediler ben 6ay sonra ceza para ödeyerek memlekete gittim 1.ay sonra geri geldim bana on gün içinde oturma izin için başvur diye kağıt verdiler ben başvuru yaptım ama göç idaresindekiler Bana 71 v kodlu tahdit kodun var biz sina oturma izin yapacağız ama bu kodu kaldıramıycağız dedi sana sonra sıkıntı olup olmayacağını bilmiyoruz dediler bu kodu kaldırmama gerek var mı ve nasıl kaldırabilirim

 2. Karin diyor ki:

  23 mart 2015 tarihinde deport edildim yani oturma izni tam zamaninda alinmadigi icin vs bulgar dogumluyum ve bukgaristandayim 5 giris cezam var ve para cezasi da verilmisti odedigimde ceza kalkiyir demislerdi ama suan nasil ogrenebilirim kalkip kalkmadigini

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Karin Hanım; Öncelikle geçmiş olsun.Deport durumu ile ilgili olarak sizlere kısaca bahsedelim. Ceza parasını ödeyerek çıktıysanız sorun olmaz. Fakat ödemeden çıkış yaptıysanız 5 yıl ülkeye giriş yasağı uygulanabilmektedir. Ceza parasını çıktıktan sonra rastgele ödeme şansınız bulunmamaktadır. Sadece vize ile Deport kaldırma yapıldıktan sonra Türkiye’ye giriş yaparken gümrük veznesinde ödenebilmektedir.

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar
   Sayın Nasim; Türkiye’deki kanunlar ve tahdit kodları sistemi gereği konulan deport yani giriş yasaklarının bazılarını evlilik vizesi kaldırırken bazılarında ise çözüm olmamaktadır. Öncelikle sizlerin deport konusu nedir. İçerği nedir? bakılması gerekir.

 3. Mudar Almustafa diyor ki:

  Merhaba Nisan ayında Türkiye’ye geldim ve Sabiha havaalanında yetkililer girmemi engelledi ve polisin para cezası ödemesi gerektiğini söyledi Para cezasını ödemek için evrakları imzaladığımda, bir polis geldi ve evrakları parçaladı Münih’e gideceğini söyledi. Türk konsolosluğundaki para cezasını öden
  Sonra yeni bir vize al ve tekrar gel Münih’e gittikten sonra Türk konsolosluğuna gittim ve onlara başıma gelenleri söyledim ve sonra para alamayacağımızı söylediler.
  Ve bugün bile ne yapacağımı bilmiyorum

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar
   Sayın Mudar Almustafa; pasaport deport sorgulaması yapılabilir. Bu yapılacak sorgulama sonunda size net ve doğru bilgi verilebilir. Dilerseniz pasaport deport sorgulama konusunda size hizmet verebiliriz.

 4. Sabina diyor ki:

  Merhaba Ukrayna vatandaşıyım türkiyede ikametim var ikamet kartım 28.11.2019 da bitiyor ama vize 16.10.2019 da bitti. Ben ikametim olduğu için bir problem olmayacağını düşünerel 20.10.2019 tarihinde sabiha gökçen havalimanından çıkış yaparken polisler bana 207.00 TL para cezası yazdı ve ülkeye 3 ay sonra giriş yapabileceğimi söylediler. İkamet olduğu halde vize cezası yemek normal mi. Ve bu durumu nasıl düzeltebilirim aralık ayında düğünüm var türkiyede ama benim girişim ocak 20. Lütfen bana yardımcı olabilir misiniz?

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar; bitiş tarihi kartın arkasında 28.11.2019 diye bildiğiniz ikamet izniniz herhangi bir nedenle iptal edilmiş, fakat sizin haberiniz olmamış olabilir. Ayrıca belirtmemişsiniz ama para cezasını ödediniz mi? Ödemediyseniz ayrıca 5 yıl giriş yasağı alırsınız. Hemde tahdit kodu uygulanır.Pasaport sorgulaması yapılarak kartınızın neden iptal ediliği yada neden ceza ödediğinizi ve son durumunuzun kontrolü için size danışmanlık hizmeti verebiliriz.

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar; Size kim bilgi verdi ise bence çok doğru ve sağlıklı bilgi vermemiş! Öncelikle 1 yıl deportunuz olduğunu kim söyledi, var sayalım bir şekilde ögrendiğiniz bir sene girişiniz Türkiye’deki ihlal ettiğiniz süreden dolayı konulmuştur. Ayrıca şartlı giriş yaptığınızı beyan ediyorsunuz. Şartlı giriş çıkış yapana V84 Tahdit kodu konur ve bu kod 1 senede kaldırılamaz kaldırılması biraz ugraştıran bir iş V84 tahdit kodunu da kaldırıyoruz. Ama size daha sağlıklı bilgi verilebilmesi için avukatlarımızla isterseniz sizin pasaport deport sorgulamanızı yaptırabiliriz.

Bir cevap yazın