Deport Nedir ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yaşayan yabancılar; 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) maddelerinden herhangi birine veya yönetmeliğe uymadığı takdirde ülkeden sınır dışı (deport) etmek üzere havalimanı yada sınır kapılarından çıkartılır.

Bu makalemizde deport nedir, deport etmek ne demek, deport edilmek nedir, deport kaldırma nedir ve nasıl yapılır gibi tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. 

Deport Nedir?

Herhangi bir ülke vatandaşının kendi ülkesi dışında başka bir ülkede turizm vb amaçlı ziyaret / kalış süresi içerisinde bulunduğu ülkenin kanun ve yönetmeliklerini ihlal etmesi durumunda kendi istediği veya rızası dışında ülkeden çıkartılmasıdır. Bir ülkeden deport edilen bir yabancı deport süresi bitmeden veya özel vize türü başvurusu ile kaldırıldıktan sonra ülkeye girişine izin verilebilmektedir. Deport süreli veya süresiz olarak konulabilmektedir. 

Deport Edilmek; yabancının misafir olarak yani turist olarak bulunduğu ülkeden kendi rızası veya emniyet güçleri vasıtası ile ülkeden çıkartılıp, pasaportunun bilgileri ile sisteme ülkeye tekrar giriş yapamaması adına tahdit kodu konularak çıkış yaptırılmasıdır. 

Deport Sorgulama Nedir?

Türkiye’den 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) yada 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında çıkarılmış olan kanun maddelerinden herhangi birine uymadığından dolayı ülkeden sınır dışı (deport) edilmek üzere içişleri bakanlığı sistemlerine ülkeye girişini engelleyecek tahdit kodları konulurken ayrıca idari para cezası da kesilerek ülkeden deport edilir.

Deport (tahdit kodları) süreli veya süresiz olup özel izinle kaldırılabilirken, konulan bazı kodlar ise dava açılarak kaldırılabilmektedir. Tabi ki bazı kodlar ise kaldırılması mümkün değildir. 

Pasaport deport sorgulama; 6458 YUKK ve 4817 sayılı kanun maddelerine aykırı davranarak Türkiye’den sınır dışı edilmiş yabancı hangi nedenle veya pasaport bilgi ekranındaki hakkındaki tahdit kodunu öğrenmek için sorgulama yapılmasına denir.

Deport sorgulama nasıl yapılır?

Deport cezası nasıl öğrenilir?

Deport nasıl kalkar?

Deport süresi sorgulama nasıl yapılır?

Bir cevap yazın