Deport Nedir ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yaşayan yabancılar; 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) maddelerinden herhangi birine veya yönetmeliğe uymadığı takdirde ülkeden sınır dışı (deport) etmek üzere havalimanı yada sınır kapılarından çıkartılır.

Bu makalemizde deport nedir, deport etmek ne demek, deport edilmek nedir, deport kaldırma nedir ve nasıl yapılır gibi tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. 

Deport Nedir?

Herhangi bir ülke vatandaşının kendi ülkesi dışında başka bir ülkede turizm vb amaçlı ziyaret / kalış süresi içerisinde bulunduğu ülkenin kanun ve yönetmeliklerini ihlal etmesi durumunda kendi istediği veya rızası dışında ülkeden çıkartılmasıdır. Bir ülkeden deport edilen bir yabancı deport süresi bitmeden veya özel vize türü başvurusu ile kaldırıldıktan sonra ülkeye girişine izin verilebilmektedir. Deport süreli veya süresiz olarak konulabilmektedir. 

Deport Edilmek; yabancının misafir olarak yani turist olarak bulunduğu ülkeden kendi rızası veya emniyet güçleri vasıtası ile ülkeden çıkartılıp, pasaportunun bilgileri ile sisteme ülkeye tekrar giriş yapamaması adına tahdit kodu konularak çıkış yaptırılmasıdır. 

Deport Sorgulama Nedir?

Türkiye’den 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) yada 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında çıkarılmış olan kanun maddelerinden herhangi birine uymadığından dolayı ülkeden sınır dışı (deport) edilmek üzere içişleri bakanlığı sistemlerine ülkeye girişini engelleyecek tahdit kodları konulurken ayrıca idari para cezası da kesilerek ülkeden deport edilir.

Deport (tahdit kodları) süreli veya süresiz olup özel izinle kaldırılabilirken, konulan bazı kodlar ise dava açılarak kaldırılabilmektedir. Tabi ki bazı kodlar ise kaldırılması mümkün değildir. 

Pasaport deport sorgulama; 6458 YUKK ve 4817 sayılı kanun maddelerine aykırı davranarak Türkiye’den sınır dışı edilmiş yabancı hangi nedenle veya pasaport bilgi ekranındaki hakkındaki tahdit kodunu öğrenmek için sorgulama yapılmasına denir.

Deport sorgulama nasıl yapılır?

Türkiye’de hakkınızda konulmuş tahdit kodu veya diğer adı ile deport var mı?,  para cezanız var mı?, yada Türkiye’ye tekrar ne zaman giriş yapabileceğinizi  İKA Kurumsal Danışmanlık aracılığı ile kolayca deport sorgulama yapabilirsiniz.

Deport cezası nasıl öğrenilir?

Türkiye’den sınır dışı edilirken veya kendi isteğinizle hava limanından çıkarken pasaportunuza konulmuş olan para cezasını, deport cezasını İKA Kurumsal Danışmanlık ile hızlıca sorgulayarak öğrenebilirsiniz. 

Deport nasıl kalkar?

Türkiye’ye giriş yasağı yani deportu olan yabancılar tekrar giriş yapabilmek için öncelikle deport sorgulaması yapılması gerekir. Deport sorgulaması yapıldıktan sonra çıkan sonuca göre deport kaldırma işlemi yapılmalıdır.

Unutmayın ki her deport kaldırma veya giriş yasağı kaldırma, çalışma izni yada özel meşruhatlı vize ile kaldırılamaz. Her deport kodunun yani (tahdit kodu) kaldırılması farklı yollarla kaldırılabilmektedir. Bazen vize ile bazen ise yargı yoluna başvurularak kısacası dava açılarak açılarak kaldırılabilmektedir. 

Deport süresi sorgulama nasıl yapılır?

Türkiye’den çıkarken konulmuş olan giriş yasağı (deport) sürenizin ne kadar kaldığını İKA Kurumsal Danışmanlık aracılığı ile kolayca pasaport deport sorgulama yaptırarak öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bize ulaşarak pasaportunuzla birlikte pasaport sorgulama ücretini ödeyerek çok kısa sürede deport süresi sorgulama sonucunu evrak şeklinde alarak deport sürenizi öğrenirsiniz.

Bir cevap yazın