Deport Nasıl Kaldırılır?

Türkiye’DEKİ DEPORT NASIL KALDIRILIR?

Bu makalemizde sizlere “DEPORT” – “Giriş Yasağınasıl kaldırılır? bunlardan bahsedeceğiz.

Türkiye’den öncelikle “DEPORT” yani “Sınır Dışı” neden edildiğiniz en önemli konuların başında gelmektedir. Türkiye’de ikamet izni veya çalışma izni sahibi olsanız dahi ihlal ettiğiniz kanun gereği veya işlediğiniz adli suçtan dolayı Türkiye Cumhuriyeti sizi “sınır dışı etme” hakkına sahiptir. 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu yabancıların Türkiye’de nasıl yasal kalabileceklerini açık ve net olarak belirtmiştir.

Yabancıların Türkiye’den Başlıca DEPORT (Sınır Dışı) Edilme Nedenleri!

 • Türkiye’de ikamet İzni olmadan yaşayan yabancılar,
 • Türkiye’ye kaçak giriş yapan yabancılar, 
 • Türkiye’de çalışma izni olmadan çalışan yabancılar, 
 • Türkiye’de geçimini meşru olmayan illegal sağlayan yabancılar,
 • Türkiye’de üst üste V84 Şartlı Giriş ihlali yapan yabancılar,
 • Türkiye’de yasal dışı (kamu güvenlik) tehditi oluşturan yabancılar,
 • Türkiye’de ikamet veya çalışma izni bulunan fakat; adli yada idari suç işleyen yabancılar,
 • Türkiye’de ikamet veya çalışma izinsiz yaşayan ve adli yada idari suç işleyen yabancılar,
 • Türkiye’de Geri Gönderme Merkezi tarafından 15 gün içinde ülkeyi terket tebliğ alan çıkış yapmayan yabancılar,

Türkiye’de DEPORT (Giriş Yasağı) Kaldırma Nasıl Yapılır?

Ülkemizde çıkarken hakkınızda hava limanı yada hudut sınır kapılarından çıkarken pasaportunuza konulmuş olan (DEPORT) Giriş Yasağı kaldırma konusundan yapılacak işlemler değişkenlik göstermektedir.

Belirli giriş yasaklarında süresi bittiğinde herhangi bir işlem yapılmadan Türkiye’ye direk giriş yapılabilmektedir. Bazı giriş yasaklarında ise; “özel meşruhatlı vize” almadan ülkeye asla giriş yapılamamaktadır.

Özel Meşruhat Vizeler Nelerdir?

 1. Evlilik Vizesi
 2. Öğrenci Vizesi
 3. Çalışma İzni Vizesi

Özel Meşruhatlı Vizeye Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz meşruhatlı vize veya istizanlı vize çeşitlerinden birine başvuru yapmadan önce mutlaka pasaport tahdit kodu sorgulama yada giriş yasağı sorgulama yapmadan başvuru yapmayınız. 

Şu konuda sizi ayrıca bilgilendirmek isteriz ki; yukarıda bahsedilen özel meşruhatlı vize türlerine başvuru yapıldığı takdir de %100 “DEPORT KALDIRMA” yani  “GİRİŞ YASAĞI” kaldırma hakkı sağlayacağı hakkında kesin kanun maddesi bulunmamaktadır. Ayrıca bazı giriş yasakları mahkeme yolu ile de kaldırılabilmektedir.

Türkiye’den sınır dışı edilen yabancılara; 3 aydan başlayan ve süresiz olmak üzere ülkeye giriş yasağı uygulanabilmektedir. İşlediği suça bağlı olarak ortalama verilen giriş yasakları 3 ay ile 5 yıl arasında değişmektedir.

Türkiye’ye giriş yasağınız ne zaman biteceği veya hangi tahdit kodları ile sınır dışı edildiğinizi 24 saat içerisinde öğrenmek istiyorsanız. Hemen bizi arayabilirsiniz. 

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Sayın Nafisa hanım; öncelikle neden deport olduğunuzu yazmadığınız için size bu konuda yanlış bilgilendirme yapmamak için konu ile alakalı size bilgi veremiyoruz. Kusura bakmayın. Öncelikle bize vize ihlali, ikamet izni iptali, kaçak çalışma vb. nedenlerle deport edilip edilmediğinizi bildirirseniz.Sizlere doğru ve kalıcı bilgi verebiliriz. Neden deport olduğunuzu bilmiyorsanız. İka Danışmanlık olarak aynı gün içerisinde pasaport sorgulaması yaparak neden deport olduğunuz ve çözümleri hakkında bilgi sunabiliriz. Saygılarımızla.

 1. Feruza diyor ki:

  Iyi günler ben 2018 yılında şartlı giriş yaptim ama ikamet izni alamadım şartli gurişdan sonra 17 ay kacak olarak kaldim şimdi uçak bileti aldım bana deport yapacaklar dimi

  • İka Danışmanlık diyor ki:

   Merhabalar Feruza hanım; öncelikle geçmiş olsun diyelim sizlere, uçak biletini nereye aldınız? Ceza paranızı ödeyecek misiniz? Bunlar deport olup olmayacağınızı etkileyecektir. Detaylı bilgilendirme yapmadığınız için üzülerek kapsamlı bilgilendirme yapamıyoruz.

 2. talat diyor ki:

  iyi gunler Azerbeycan vatandasiyim gecen sene izinsiz calistim 1 senelik sinir disi oldum cezami odedigim icin 1 sene surem bitdigine eminim turkiyede ogrenciyim simdi gelirsem sinir kapisinda sorun yasarmiyiim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.